آیلتس

آیلتس چیست؟

همۀ کسانی که با زبان انگلیسی آشنا هستند، حداقل یک بار اسم آیلتس را شنیده‌اند.

در این مقاله ما شما را با کلیات آزمون آیلتس آشنا می‌کنیم.

سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS: International English Language Testing System) آزمونی است برای کسانی که قصد کار، تحصیل و یا مهاجرت به کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، نیوزیلند، بریتانیا و ایالات‌متحده آمریکا را دارند، که زبان اصلی آنها انگلیسی است.

شورای بریتانیا (The British Council) به‌طور مشترک مالک آیلتس، IDP IELTS و انتشارات و ارزیابی و سنجش دانشگاه کمبریج است.

در طول آزمون، توانایی شما در گوش‌دادن (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و صحبت‌کردن (Speaking) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، و نمره هر قسمت در بازه 1 تا 9 درجه‌بندی می‌شود.

فهرست مطالب

چرا در آزمون آیلتس شرکت کنیم؟

اگر می‌خواهید در یک کشور انگلیسی‌زبان کار، زندگی و یا تحصیل کنید، باید در استفاده از زبان انگلیسی مهارت‌های کافی را داشته باشید، زیرا صحبت‌کردن به زبان کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید، مزیت‌های زیادی از جمله آینده شغلی را برای شما به‌همراه دارد.

جالب است بدانید که 1.45 میلیارد نفر از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند، که آن را به اولین زبان پرکاربرد دنیا تبدیل می‌کند، که حاکی از اهمیت این زبان در سراسر دنیاست.

آیلتس در سطح جهانی توسط بیش از 11000 کارفرما، دانشگاه، مدرسه و سازمان مهاجرت، از جمله 3400 موسسه در ایالات‌متحده آمریکا به رسمیت شناخته می‌شود.

این آزمون بهترین انتخاب برای کسانی است که قصد مهاجرت به استرالیا، کانادا، نیوزلند، بریتانیا و آمریکا دارند.

هر نمره آیلتس (باند 1 تا 9) به چه معناست:

باند 9:

آزمون‌دهنده تسلط کامل را بر زبان انگلیسی دارد. استفاده آن‌ها از زبان انگلیسی مناسب، دقیق و روان است و درک کاملی از زبان دارند.

باند 8:

آزمون‌دهنده تسلط کامل به زبان انگلیسی دارد و فقط گاهی اوقات اشتباهات و استفاده نامناسب از زبان را دارد. آنها ممکن است در موقعیت‌های ناآشنا برخی چیزها را اشتباه متوجه شوند. آنها می‌توانند بحث‌های پیچیده را به‌خوبی درک کنند.

باند 7:

آزمون‌دهنده تسلط عملیاتی به زبان دارد و از زبان می‌تواند استفاده کند، البته گاهی اشتباهات، استفاده نامناسب و درک نادرست در برخی موقعیت‌ها از زبان دارد. آنها عموماً بحث‌های پیچیده را به‌خوبی درک می کنند.

باند 6:

آزمون‌دهنده باوجود برخی اشتباهات، استفاده نامناسب و درک غلط از برخی موقعیت‌ها، تسلط مؤثری بر زبان دارد. آنها می‌توانند از زبان نسبتاً پیچیده استفاده کنند، و همچنین در موقعیت‌های آشنا درک خوبی از آن داشته باشند.

باند 5:

آزمون‌دهنده تسلطی نسبی بر زبان دارد و در اکثر موقعیت‌ها با معنای کلی موضوعات کنار می‌آید، اگرچه احتمالاً اشتباهات زیادی مرتکب می‌شود. آنها باید بتوانند ارتباطات اولیه را در حوزه کاری خود درک کنند.

باند 4:

صلاحیت اولیه آزمون‌دهنده به موقعیت‌های آشنا محدود می‌شود. آنها اغلب مشکلاتی را در درک و استفاده از زبان را نشان می‌دهند. آنها قادر به استفاده از زبان پیچیده و درک آن نیستند.

باند 3:

آزمون‌دهنده فقط معنای کلی را در موقعیت‌های بسیار آشنا درک و منتقل می‌کند و می‌فهمد و در ارتباطات روزمره اشتباهات زیادی دارد.

باند 2:

آزمون‌دهنده در درک گفتاری و نوشتاری انگلیسی مشکل زیادی دارد.

باند 1:

آزمون‌دهنده نمی تواند از زبان به جز چند کلمه خاص و مجزا استفاده کند.

باند 0:

آزمون‌دهنده به سوالات پاسخ نداده است و یا در آزمون شرکت نکرده است.

شما به چه نمره‌ای در آزمون آیلتس نیاز دارید؟

داشتن نمره بالاتر در آیلتس نشان‌دهنده درک و مهارت بهتر در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی است.

توجه به این نکته نیز ضروری است که سازمان‌های مهاجرتی، دانشگاه‌ها، محل‌های کار یا موسسات مختلف ممکن است بسته به هدف اقامت شما در کشور موردنظر، چه برای کار یا تحصیل، به نمرات آیلتس خاصی نیاز داشته باشند.

پس نمره موردنیاز شما بسته به اهدافی که تعیین کرده‌اید، می‌تواند متفاوت باشد.

آزمون آیلتس چگونه توسعه داده می‌شود؟

آزمون آیلتس برای ارائه یک ارزیابی منصفانه و دقیق از مهارت زبان انگلیسی ایجادشده است. سوالات آزمون توسط متخصصان زبان از استرالیا، کانادا، نیوزلند، بریتانیا و ایالات‌متحده آمریکا تهیه می‌شوند.

فرمت آزمون آیلتس چگونه است؟

آزمون آیلتس شامل دودسته بندی آکادمیک (Academic) و جنرال یا عمومی (General) است.

در آزمون آیلتس آکادمیک (Academic) یا می‌توان به‌صورت کاغذی و یا کامپیوتری و در یک مرکز اخذ آزمون و یا به‌صورت آنلاین از خانه یا هر مکانی که اینترنت پایدار دارد، شرکت کنید.

ازطرفی دیگر، در آزمون آیلتس جنرال (General) شما فقط در مرکز اخذ آزمون و به‌صورت کاغذی یا کامپیوتری می‌توانید شرکت کنید.

قسمت‌های Speaking و Listening در آزمون‌های آکادمیک و جنرال، یکسان‌اند و تفاوتی ندارند، اما قسمت‌های Writing و Reading در هر آزمون متفاوت است.

پس هنگام آمادگی برای هر آزمون این نکته را فراموش نکنید.

قسمت‌های Listening، Reading و Writing تمامی آزمون‌های آیلتس در یک روز تکمیل و انجام می‌شوند و وقفه‌ای بین آن‌ها وجود ندارد.

اما زمان‌بندی آزمون Speaking می‌تواند از یک‌هفته قبل تا یک‌هفته بعد از آزمون اصلی، متغیر باشد.

کل مدت‌زمان آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه می باشد.

حال که با کلیات آزمون آیلتس آشنا شدیم، در مقاله‌های بعدی، هر قسمت از آزمون آیلتس، یعنی Listening، Reading، Writing، و Speaking را به‌طور دقیق بررسی خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *