سبک زندگی, مقالات

چگونه بهتر درس بخوانیم؟

چگونه بهتر درس بخوانیم؟

زمان مطالعه مطلب:10 دقیقه

اگر جز آن دسته از افراد هستید که با درس خواندن مشکل دارند،زود خسته میشوند و حواسشان پرت میشود،این مطلب مخصوص شماست.در این نوشته مطالبی ارائه میشود که کیفیت مطالعه را بالا میبرد و کمک میکند بهتر درس بخوانیم.

چگونه بهتر درس بخوانیم؟

اول از همه ؛ برنامه ريزي درست و هوشنمدانه با در نظر گرفتن شرايط جسمي و روحيتون داشته باشين
اگر ميبينين براي خوندن يك درس يا مطلب به زمان بيشتري نياز دارين حتما از چند هفته يا چند ماه قبل از ازمون خود را آماده كنيد.
برنامه روزانه داشته باشيد ؛ اين امر به شما كمك مي كند تا اهداف  خود را دائما ببينين و سريع به كارها رسيدگي كنيد

مکان مناسب برای درس خواندن

اگر می خواهید هنگام درس خواندن خسته نشوید بهتر است یک جای مناسب در اتاق را که آرام و آفتابی است انتخاب کنید و بودن استرس شروع به درس خواندن کنید.
بهترین زمان درس خواندن
 
بعضی افراد صبح ها را برای درس خواندن انتخاب می کنند و گروهی دیگر شب را ترجیح می دهند، فرقی نمی کند چه زمانی درس می خوانید هر وقت احساس کردید که خسته نیستید و انرژی دارید درس خواند را شروع کنید.

نشستن صحیح برای درس خواندن

خودتان را گول نزنید خوابیدن در رختخواب برای درس خواندن بیشتر شما را خسته می کند و باعث می شود که نتوانید به خوبی درس بخوانید، بهتر است برای درس خواندن از یک میز و صندلی راحت استفاده کنید.
برنامه ریزی برای درس خواندن
 
یک مشکل رایج در افرادی که سریع از درس خواندن خسته می شوند این است که برای درس خواند برنامه ریزی نمی کنند، قبل از اینکه درس خواندن را شروع کنید برای آن برنامه ریزی کنید تا بتوانید به طور موثر مطالعه کنید

روش های خلاقانه درس خواندن

یک راه برای لذت بردن از درس خواند استفاده از روش های خلاقانه برای مطالعه می باشد، شما می توانید با تماشای سی دی های آموزشی درس بخوانید.
هوشمندانه درس خواندن
 
اگر مقاله شما طولانی است و وقت زیادی هم ندارید بهتر است که از نکات مهم آن خلاصه برداری کنید و به این ترتیب بدون اینکه خسته شوید درس بخوانید.
 
استراحت بین درس خواندن یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از خسته شدن هنگام درس خواندن این است که پس از هر دو ساعت درس خواندن به مدت 15 دقیقه استراحت کنید.
به ياد داشته باشيد استراحت بيش از ١٥ دقيقه كارايي شما را كاهش مي ده

مواد غذایی مفید برای درس خواندن

در ایام امتحانات برای درس خواندن بهتر است که بیشتر از میوه ها، سبزیجات و آجیل ها استفاده کنید و مصرف مواد غذایی فرآوری شده و هله هوله را کاهش دهید.
داشتن خواب کافی
و همچنين در روز ٨ ليوان آب بنوشيد

نکته:بیدار بودن در ایام امتحانات یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که دانش آموزان انجام می دهند. خوابیدن به اندازه کافی باعث می شود که بهتر درس بخوانید و زود خسته نشوید، علاوه بر این همه ی مطالبی که خوانده اید را بهتر به خاطر می سپارید.

دور مطاب مهم خط بكشيد

خط کشیدن زیر مطالب مهم یکی از ساده ترین روش ها برای یادگیری بهتر می باشد. پیشنهاد ما به شما این است که یک بار کتاب خود را روزنامه وار بخوانید و در دور بعدی با دقت بیشتر زیر مطالب مهم خط بکشید تا بتوانید به راحتی آن ها را به یاد بیاورید

از خودتان كوييز بگيريد

پس از پایان هر فصل از کتاب یا مقاله می توانید از خودتان کوییز بگیرید تا به این ترتیب نقاط ضعف خود را پیدا کنید و بر روی آن ها بیشتر تمرکز کنید.
با تصاویر درس بخوانید
 
بیشتر دانش آموزان و دانشجویان با تصاویر بهتر از متن درس را یاد می گیرند و بیشتر می توانند مفاهیم را حفظ کنند، اگر شما هم از این دست افراد هستید می توانید کمی خلاقیت به خرج دهید و مطالب مهم را با نقاشی کشیدن برای خود یادآوری کنید

هر روز مطالعه کنید

هر روز درس بخوانید، بگذارید درس خواندن جزیی از زندگی روزمره شما شود درست مثل خوردن و خوابیدن، اگر هر روز مطالعه کنید ذهن شما برای درس خواندن آمادگی بیشتری خواهد داشت.
اول مطالب سخت تر را بخوانید
مرور روزانه و هفتگي داشته باشيد
هرروز كه درس مي خوانيد روز بعد اول از همه درس هاي روز قبل را مرور كرده و تا وقتي كامل ياد نگرفته ايد درس جديدي را شروع نكنيد
 
یکی از موثرترین روش های موفق شدن در درس خواندن این است که اول مطالب سخت تر را بخوانید و سپس با آرامش و انرژی ذهنی بیشتر مطالب آسان تر را مطالعه کنید.
قبل از درس خواندن خلاصه نویسی ها را بخوانید
 
اگر در طول ترم از مطالب مهم یادداشت برداری کنید قبل از امتحان این یادداشت را بخوانید چون ممکن است شامل اطلاعات مهمی برای شما باشند

از دوستانتان کمک بگیرید

اگر مطلبی را به خوبی درک نمی کنید می توانید از دوستانتان کمک بگیرید.
چگونه بهتر درس بخوانیم که فراموش نکنیم و یادمان نرود؟
قبل از درس خواندن پیاده روی کنید
 
تحقیقات نشان داده که ورزش می تواند حافظه شما را افزایش دهد، 20 دقیقه قبل از هر بار درس خواندن پیاده روی کنید.
با صدای بلند درس بخوانید
 
اگر چه ممکن است مسخره به نظر برسد اما درس خواندن با صدای بلند باعث می شود که مطالب را به زودی فراموش نکنید.
مطالب مهم را برای دوستانتان توضیح دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *