General, آموزشی, درسنامه های رایگان, سبک زندگی, سرگرمی و یادگیری, عمومی, یادگیری در خانه

چطور با فیلم و سریال زبانم رو تقویت کنم؟ + معرفی فیلم

Learning Eng with Movies

چطور با فیلم و سریال زبانم رو تقویت کنم؟ + معرفی فیلم

چطور با فیلم و سریال زبانم رو تقویت کنم؟ + معرفی فیلم

مطمئناً بارها از دوستان خود شنیده‌اید که یادگیری زبان با فیلم و سریال راحت تر است. اما در حقیقت مهم است که چه فیلم یا سریال‌هایی برای آموزش و تقویت زبان مفید خواهد بود. و سوال اساسی اینکه “چگونه فیلم دیدن باعث آموزش و تقویت مکالمه زبان خواهد شد؟” بسیاری از ما با استفاده از فیلم و سریال توانسته‌ایم سطح زبان خود را بالاتر ببریم، یا اینکه از نظر vocab و حتی گرامر پیشرفت خوبی در خود احساس کرده‌ایم؛ علاوه بر این، با بسیاری از اصطلاحات انگلیسی (idioms) نیز از طریق همین فیلم دیدن‌ها آشنا شده‌ایم.

در این مقاله، در کنار بیان مهم‌ترین نکات آموزش زبان با فیلم و سریال، 10 مورد از بهترین فیلم‌ها در این زمینه به شما معرفی می‌گردد.

آنچه خواهید آموخت:

نکات مهم قبل از یادگیری به کمک فیلم و سریال

1. سطح این فیلم‌ها را متناسب با سطح شما انتخاب کرده‌ایم و با دیدن‌شان اذیت نمی‌شوید و حتما تا آخر فیلم را تماشا خواهید کرد.

اگر می‌خواهید علاوه بر اینکه تعداد زیادی واژه و اصطلاح یاد بگیرید، مهارت شنیداری خود را هم تقویت کنید، بهترین راه این است که به تماشای فیلم های زبان اصلی بنشینید.

2. فیلم‌ها را فقط با زیرنویس انگلیسی ببینید.

-هر فیلم را حداقل 2 بار تماشا کنید.

-برای بار دوم فیلم را بدون زیرنویس ببینید (اگر واقعا مبتدی هستید بار دوم را هم با زیرنویس انگلیسی ببینید).

-واژگان و جملاتی که بیشتر استفاده می‌شود را یادداشت کنید و بعدا مطالعه کنید.

3. به body language و نحوه ادای کلمات و آواها دقت کنید.

سعی کنید قسمت هایی از فیلم را pause کنید و جملاتی که در فیلم گفته شده را خودتان با صدای بلند تکرار کنید.

4. به کاراکترها و لحن‌شان دقت کنید.

-به روشی که کلمات، دستور و عبارات به کار گرفته می‌شوند به دقت گوش دهید.

-به لهجه ها و زبان عامیانه به‌دقت گوش دهید.

-تفاوت را میان روشی که مردم حرف می‌زنند تشخیص دهید، و در مورد این‌که جایگاهشان در جامعه چه چیزی به شما می‌گوید. به بیان دیگر، چه کسی به صورت حرفه‌ای انگلیسی و چه کسی عامیانه و کوچه بازاری صحبت می‌کند.

5. فیلم‌های ساده‌تر و جذاب‌تر را انتخاب کنید.

اگر فیلم و دیالوگ های آن دشوار باشد، یادگیری شما با مشکل مواجه می‌شود زیرا به دلیل سرعت بالای مکالمات، لغات و عبارات ناآشنا و عدم یادگیری، خسته و دلسرد خواهید شد.

6. ترجیحا یک دیکشنری همراه خود داشته باشید.

روی موبایل یا تبلت خود، یک دیکشنری نصب کنید و لغات یا جملاتی که بیشتر استفاده می‌شوند و شما معنای آن‌ها را نمی‌فهمید، سرچ کنید (اگر آن‌ها را در یک دفترچه‌ی جداگانه بنویسید که چه بهتر!)

اگر هیچ کدام از موارد بالا را هم انجام ندهید ایرادی ندارد چون این فیلم‌ها به صورت ناخودآگاه نکات مهمی را به شما آموزش می‌دهند؛ اما رعایت موارد ذکر شده میزان یادگیری‌تان را افزایش می‌دهد.

 

10 فیلم برای یادگیری و تقویت زبان

kings-speech
1. فیلم The King's Speech

این فیلم بدون شک در رده اول لیست قرار می‌گیرد. در این فیلم جذاب، دیالوگ ها بصورت بریده و غیرپیوسته ادا می‌شوند و تاکید بسیاری بر انتقال مناسب تلفظ شده است. فیلم، پیرامون اتفاقات و مشکلاتی است که برای پادشاه جورج ششم اتفاق می‌افتد. برای یادگیری زبان انگلیسی، چه فیلمی از این بهتر که یک نفر در حال یادگیری زبان انگلیسی می‌باشد؟ (داستان فیلم هم همین است). این فیلم در IMDB امتیاز عالی 8 از 10 را کسب کرده است.

jurassic-world
2. فیلم پارک ژوراسیک

این فیلم که در دهه 90 میلادی ساخته شده و در زمان خود جزو بهترین فیلم‌های سینمایی به حساب می‌آمد کمک زیادی به شما در زمینه یادگیری لغات و عبارات علمی می‌کند، عباراتی که کاربرد فراوانی در تمامی آزمون های زبان انگلیسی از جمله آیلتس دارند (مقالات آزمون آیلتس)، ضمن اینکه بسیار سرگرم کننده است.

harry-potter
3. فیلم هری پاتر

این فیلم برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی عالی است، زیرا که با تمی نوجوانانه طراحی شده و به گونه ای تلفظ ها و لغات ادا می‌شوند که یک نوجوان 12 – 15 ساله هم متوجه آن‌ها بشود. هری پاتر سری های مختلفی دارد و حتما پیشنهاد می‌کنیم که قسمت های آن را به روش گفته شده در بالا تماشا کنید.

hunger-games
4. فیلم The Hunger Games

یک فیلم محصول 2012 عالی که نقش اول آن Jennifer Lawrence می‌باشد و تلفظ بسیار روان و واضح آمریکایی دارد. ژانر فیلم از نوع اکشن-عاشقانه است و در جریان یک داستان پرتنش و هیجان انگیز، عبارات زیادی از زبان انگلیسی را یاد خواهید گرفت.

the queen
5. فیلم The Queen

این فیلم محصول 2005 یک تم پادشاهانه دارد و شما را با لهجه بریتیش آشنا می‌کند. موضوع کلی فیلم، واکنش خانواده پادشاهی انگلستان به مرگ پرنسس دایانا می‌باشد. عبارات این فیلم بسیار رسمی و کاربردی می‌باشند و با لهجه کامل ادا می‌شوند.

the-hobbit
6. فیلم هابیت

هابیت که همان بخش دوم از سری ارباب حلقه‌ها محسوب می‌شود، نسبت به بخش اول The Lord Of The Rings از عبارات به روز‌تری استفاده می‌کند که چون قابل فهم و شمرده ادا می‌شوند، همراه با داستان تخیلی و جذاب فیلم، در ذهن شما حک خواهند شد!

pirate-of-the-caribbean
7. فیلم دزدان دریایی کارائیب

این فیلم که در سه قسمت مختلف ارائه شده است نه تنها بسیار سرگرم کننده است بلکه با یک لهجه بریتیش ولی شمرده، عباراتی روزمره را استفاده می‌کند که شما قطعا در مکالمات روزمره زبان انگلیسی به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

the-imitation-game
8. فیلم The Imitation Game

این فیلم که توسط بهترین بازیگران معروفی مثل Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode بازیگری می‌شود، جریان نابغه‌ای‌ست که در جریان جنگ جهانی، به‌دنبال یافتن رمز کدگذاری آلمانی‌ها در یک محیط آکادمیک و با دوستانی وفادار است. بازیگر نقش اول در این فیلم دارای لکنت زبان است در نتیجه، میان عبارات و مکالمات، وقفه هایی وجود دارد که شما مکالمات و عبارات کاربردی آن را تا حد زیادی متوجه خواهید شد.

alien-invasion
9. فیلم Aliens Invasion

این فیلم محصول 2017 یک فیلم تخیلی-اکشن است که در آن دوران آخر الزمان تداعی می‌شود. تم فیلم بسیار آرام ولی پرهیجان دنبال می‌شود، مکالمات آن به‌دلیل تمرکز بالا در ارائه، باعث ماندگاری کامل در ذهن شما می‌شوند.

The-Hateful_Eight
10. فیلم The Hateful Eight

فیلم هشت نفرت انگیز، محصول 2015 از کارگردان نابغه تاریخ Quentin Tarantino می‌باشد. نه تنها عاشق فیلم نامه گیرای این فیلم اکشن-معمایی می‌شوید، که مثل همه فیلم های تارانتینو، با محوریت مکالمات بین دو نفر ارائه شده و تاثیر مستقیمی بر یادگیری شما خواهد داشت. به‌طور کلی فیلم های تارانتینو برای یادگیری زبان انگلیسی بسیار مفید هستند در حالی که در آن‌ها عمدتا اصطلاحات بومی های آمریکایی-انگلیسی ارائه می‌شود.

نتیجه‌گیری

در نهایت، از میان نکات گفته شده موارد زیر را با دقت بیشتری مدنظر قرار دهید. یادگیری زبان به کمک فیلم، یکی از لذت بخش‌ترین و مؤثر ترین روش های یادگیری زبان می‌باشد؛ از آن هیچوقت غافل نشوید. در نتیجه:

1. فیلم ها را حتما با زیرنویس انگلیسی ببینید؛ نوشتن کلمات، عبارات و اصطلاحات در یک دفترچه جداگانه و گردآوری آن‌ها فراموش نشود.

2. به جزئیات فیلم ها از جمله زبان بدن، نحوه ادای کلمات، کاربرد کلمات در هر موقعیت و… توجه کنید.

3. دیکشنری یار و یاور شما در این مسیر جذاب خواهد بود (اگر از سطح زبان نسبتا خوبی برخوردار هستید ترجیحا از دیکشنری های انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید).

4. خودتان را به لیست بالا محدود نکنید! فیلم مورد علاقه خود را از هر ژانری که می‌پسندید انتخاب کنید، فقط به شرط آنکه تکنیک های گفته شده را به کار بگیرید تا نهایت یادگیری و بازدهی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *