General, آموزشی, درسنامه های رایگان, سبک زندگی, سرگرمی و یادگیری, عمومی, یادگیری در خانه

5 راه برای شروع یادگیری زبان

Ways to Start Learning a New Language

5 راه برای شروع یادگیری زبان

5 راه برای شروع یادگیری زبان

هنگام شروع یادگیری یک زبان جدید، با اطلاعات و منابع مختلفی رو به رو می‌شوید، که پیدا کردن بهترین راه براساس نیازتان از بین راه‌ها و اطلاعات و منابع مختلف، ممکن است انگیزه شما را برای ادامه‌دادن کاهش دهد. اما ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم که بهترین راه‌ها برای شروع یادگیری زبان چیست. همه ما این نکته را می‌دانیم که یادگیری زبان یک پروسه یک شبه نیست، اما با داشتن هدف مشخص و انگیزه کافی و راه کار‌هایی که ما به شما ارایه می‌دهیم، پروسه یادگیری زبان را برای‌تان لذت بخش‌تر و حتی سریع‌تر می‌کنیم.

آنچه خواهید آموخت:

1.تعیین و مشخص کردن سطح زبان خود

اولین مرحله مشخص‌کردن سطح زبانی است که قصد یادگیری آن را دارید. مشخص‌کردن سطح زبان، نه تنها در تعیین هدف به شما کمک می‌کند، بلکه شما را در پیدا کردن منابع درست بر اساس سطح شما راهنمایی می‌کند. همچنین انتخاب منابع درست بر اساس سطح شما، سرعت شما را در یادگیری و پیشرفت نیز افزایش می‌دهد.

امروزه به خاطر فضای مجازی، دیدن ویدیو های مختلف در YouTube، و دیدن فیلم و سریال، و حتی دانشی که به خاطر یادگیری زبان در مدرسه داریم، همه ما تا اندازه‌ای با زبان آشنایی داریم، اما این‌ها معیار های خوبی برای تعیین سطح زبان ما نیستند.

راه‌های مختلفی برای تعیین سطح درست و دقیق شما وجود دارد، چون همان‌طور که گفته شد تعیین سطح درست در پیشرفت شما بسیار موثر است. برای مثال می‌توانید به کانون ها یا زبان سرا‌های شهرتان بروید و به صورت حضوری سطح زبان خودتان رو مشخص کنید یا از سایت‌های مختلف مثل Cambridge یا سایت های مشابه برای تعیین سطح زبان خود کمک بگیرید.

2.تعیین اهداف یادگیری زبان

بسیاری از افرادی که تازه شروع به یادگیری زبان کرده‌اند، اهمیت داشتن هدف مشخص رو فراموش می‌کنند، که همین مورد می‌تواند منجر به کاهش انگیزه برای ادامه دادن مسیر یادگیری ‌شود.

افراد مختلف با اهداف مختلفی شروع به یادگیری زبان می‌کنند، اما فقط گفتن این که من قصد یادگیری زبان انگلیسی، ایتالیایی، یا هر زبان دیگر را دارم کافیست؟ مشخصا نه. داشتن یک هدف موثر به معنی واقع بینانه بودن آن هدف است. برای مثال اگر شما با زبان ایتالیایی تازه آشنا شدید، این هدف واقع بینانه نیست که به خودتان بگوید من تا سه ماه آینده به صورت روان ایتالیایی حرف میزنم.

یک هدف واقع بینانه برای شروع یادگیری زبان میتواند رساندن خودتون به سطح B2 در مدت 5 ماه باشه. (برای این که انگیزه واقعی خودتان را از یادگیری زبان کشف کنید میتوانید به سایت زیر مراجعه کنید:)

بعد از مشخص کردن هدف اصلی، که همان هدف بلند مدت شما محسوب می‌شود، باید برای آن هدف اصلی ریز هدف‌هایی مشخص کنیم که در کوتاه مدت باعث پیشرفت ما شود. برا مثال شما برای رسیدن به سطح B2 که هدف بلند مدت شماست، باید هدفهای کوتاه مدتی مثل یادگیری حداقل 100 کلمه در هفته و نحوه استفاده از آن کلمات را برای خودتان داشته باشید.

درآخر، مهم ترین مرحله در تعیین هدف نوشتن آن هدف‌ها و قرار دادن آن در جایی است که همیشه آن را ببینید. نوشتن هدف‌تان و دیدن همیشگی آن، نه تنها به شما انگیزه می‌دهد بلکه باعث می‌شود که به آن هدف پایبند باشید. برای مثال اگه هر روز که از خواب بیدار می‌شوید و اولین کاری که می‌کنید چک کردن گوشی همراه‌تان است، می‌توانید تصویر‌زمینه گوشی خود را به نوشته ای از هدفتان تغییر دهید تا همیشه آن را ببینید.

3.جمع آوری منابع مورد نیاز بر اساس استایل و روش یادگیری شما

همه ما استایل یادگیری مخصوص به خودمان را داریم و این موضوع فقط منحصر به یادگیری زبان نیست. ما در طول زندگی و به طور مشخص در بازه زمانی کنکور، روش های یادگیری مختلفی برای یادگیری و درس خواندن را امتحان می‌کردیم تا استایل یادگیری خودمان را مشخص کنیم.

برای مثال بعضی از افراد عادت داشتند بدون توقف و تا چندین ساعت درس بخوانند، در مقابل بعضی از افراد بازه زمانی درس خواندن را به قسمت های کوتاه‌تر و استراحت‌های کوتاه در بین آن تقسیم می‌کردند. یا خیلی از ما این را تجربه کردیم که در یک بازه زمانی مشخص از شبانه روز سطح یادگیری بالاتری داریم و یادگیری برای ما راحت تر است و به قول معروف مغزمان بهتر کار می‌کند.

در موضوع یادگیری زبان، استایل های یادگیری متفاوتی وجود دارد، برای مثال بعضی از افراد، Visual Learner هستند یعنی بهترین روش یادگیری برای این افراد به صورت دیداری است. یا گروه دیگری Auditory Learner محسوب میشوند، یعنی روشهای شنیداری بهترین نتیجه را در یادگیری این افراد دارد. در کنار استایل های یادگیری، روشهای یادگیری هم از اهمیت زیادی برخوردارند. برای مثال رفتن به کلاسهای کانون ها یا زبان سرا ها، داشتن معلم خصوصی، استفاده از برنامه های یادگیری زبان مثل Duolingo یا  Babbel، استفاده از دوره‌های ویدیویی در YouTube و … میتوانند انواع روش های یادگیری زبان باشند.

تا اینجا دانستن همه این نکات، یعنی مشخص بودن سطح و هدف، و استایل و روش یادگیری به شما کمک میکند که بهترین منابع را برای یادگیری مشخص کنید. با این دانش میتوانید در کلاس های مد نظرتان ثبت نام کنید، کتاب های مورد نیازتان را بخرید، افراد و صفحه‌های مختلف را در فضای مجازی دنبال کنید، پادکست‌های مفید را گوش دهید، و به صورت کلی بهترین منابع را برای یادگیری انتخاب کنید.

این نکته را هم در ذهن داشته باشید که داشتن منابع مختلف نکته مثبتی در پروسه یادگیری است، اما همزمان ما این را هم باید بدانیم که نباید خودمان را غرق در منابع مختلف کنیم که در طول راه باعث کم شدن انگیزه ما شود. برای شروع داشتن 3 تا 5 منبع مختلف که به درستی انتخاب شده باشند کافیست.

4.داشتن برنامه

فرقی نمیکند که شما به کلاس می‌روید یا خودتان در خانه شروع به یادگیری کردید. داشتن برنامه دقیق برای تمرین و تکرار در پیشرفت سریع شما بسیار کمک‌کننده است. برای مثال سطح یادگیری شما در کلاس حدود 30 تا 40 درصد است. اما با داشتن برنامه مشخص برای تمرین و تکرار میتوانید سطح یادگیری خودتان را تا حد زیادی افزایش دهید و پیشرفت کنید.

برای مثال می‌توانید برای کلمه‌های جدیدی که یاد می‌گیرید، چنین برنامه‌ای داشته باشید:

الف) تهیه فلش کارت از کلمه های جدید:

هر کلمه جدیدی که یاد می‌گیرید، می‌توانید از آن یک فلش کارت فیزیکی یا مجازی تهیه کنید، که نه تنها در یاد‌آوردی کلمات به شما کمک می‌کند بلکه میتوانید با پشت و رو کردن فلش کارت‌ها و حدس زدن معنی کلمه‌های جدید سطح یادگیری خودتان را بسنجید.

ب) گوش‌دادن به تلفظ کلمات:

با این کار هم نحوه تلفظ صحیح کلمات را یاد می‌گیرید و هم هنگام صحبت کردن و استفاده از آن کلمه مثل یک Native به نظر می‌رسید.

ج) نوشتن مثال‌های مختلف:

وقتی که کلمه ای جدید را یاد میگیرید، با نوشتن مثال‌های مختلف نه تنها رایتینگ خودتان را تقویت کنید، بلکه اگر آن کلمه معنای دیگری هم داشته باشد، یاد میگیرید که هر معنی در چه موقعیت یا کانتکستی استفاده می‌شود.

5.پروسه یادگیری زبان رو برای خودتان لذت بخش کنید!

میزان یادگیری ما با میزان لذت بخش بودن پروسه یادگیری رابطه مستقیم دارد، پس نقش سرگرمی را در یادگیری فراموش نکنید. سعی کنید از زبان در فعالیت های روزانه خودتان استفاده کنید، دوستانی پیدا کنید که درحال یادگیری همان زبانی هستند که شما یاد می‌گیرید و با آن ها صحبت کنید.

اگر سرگرمی مورد علاقه ای دارید، مانند فوتبال یا هر چیز دیگری، می‌توانید پروسه یادگیری خود را بر روی آن متمرکز کنید. برای مثال فعالیت یا ورزش مورد علاقه خود را انتخاب کنید و کلماتی را یاد بگیرید که مربوط به آن مورد خاص است.

حالا که شما میدانید که از کجا باید شروع کنید و مسیر برای شما مشخص شده است، وقت آن است که شروع کنید. هنگامی که از موارد بالا استفاده کنید و پروسه یادگیری را شروع کنید، از پیشرفت خود در یادگیری زبان شگفت زده خواهید شد.فقط به یاد داشته باشید:

Consistency is key.

در یادگیری زبان باید ثابت قدم باشید تا به هدفهایتان برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *