General, آموزشی, درسنامه های رایگان, سبک زندگی, سرگرمی و یادگیری, عمومی, یادگیری در خانه

چگونه بهتر درس بخوانیم؟

How to Study

چگونه بهتر درس بخوانیم؟

چگونه بهتر درس بخوانیم؟

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که با درس خواندن مشکل دارند،زود خسته میشوند و حواسشان پرت میشود،این مطلب مخصوص شماست.در این نوشته نکاتی ارائه میشود که کیفیت مطالعه را بالا میبرد و کمک میکند بهتر درس بخوانیم.

 

چگونه بهتر درس بخوانیم؟

اول از همه، یک برنامه‌ريزی درست و هوشنمدانه با در نظر گرفتن شرايط جسمي و روحی خود داشته باشيد. اگر ميبينید برای خواندن يك درس يا مطلب به زمان بيشتری نياز داريد حتما از چند هفته يا چند ماه قبل از آزمون خود را آماده كنید.

برنامه روزانه داشته باشيد؛ اين امر به شما كمك می‌کند تا اهداف  خود را دائما ببينيند و سريع به كارها رسيدگی كنيد.

مکان مناسب برای درس خواندن

اگر می خواهید هنگام درس خواندن خسته نشوید بهتر است یک جای مناسب در اتاق را که آرام و آفتابی است انتخاب کنید و بدون استرس شروع به درس خواندن کنید.

بهترین زمان درس خواندن

 بعضی افراد صبح ها را برای درس خواندن انتخاب می کنند و گروهی دیگر شب را ترجیح می دهند. فرقی نمی کند چه زمانی درس می خوانید هر وقت احساس کردید که خسته نیستید و انرژی دارید درس خواندن را شروع کنید.

نشستن صحیح برای درس خواندن

خودتان را گول نزنید. خوابیدن در رختخواب برای درس خواندن بیشتر شما را خسته می کند و باعث می شود که نتوانید به خوبی درس بخوانید. بهتر است برای درس خواندن از یک میز و صندلی راحت استفاده کنید.

برنامه ریزی برای درس خواندن

یک مشکل رایج در افرادی که سریع از درس خواندن خسته می شوند این است که برای درس خواند برنامه ریزی نمی کنند. قبل از اینکه درس خواندن را شروع کنید برای آن برنامه ریزی کنید تا بتوانید به طور موثر مطالعه کنید.

روش های خلاقانه درس خواندن

یک راه برای لذت بردن از درس خواند استفاده از روش های خلاقانه برای مطالعه می باشد. شما می توانید با تماشای ویدیوهای آموزشی درس بخوانید.

هوشمندانه درس خواندن

 اگر مقاله شما طولانی است و وقت زیادی هم ندارید بهتر است که از نکات مهم آن خلاصه برداری کنید و به این ترتیب بدون اینکه خسته شوید درس بخوانید. استراحت بین درس خواندن یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از خسته شدن هنگام درس خواندن این است. پس از هر دو ساعت درس خواندن به مدت 15 دقیقه استراحت کنید. به ياد داشته باشيد استراحت بيش از ١٥ دقيقه كارايی شما را كاهش میدهد.

مواد غذایی مفید برای درس خواندن

در ایام امتحانات برای درس خواندن بهتر است که بیشتر از میوه ها، سبزیجات و آجیل ها استفاده کنید و مصرف مواد غذایی فرآوری شده و هله هوله را کاهش دهید. خواب کافی داشته باشید و در روز ٨ ليوان آب بنوشيد.

نکته:بیدار بودن در ایام امتحانات یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که دانش آموزان انجام می دهند. خوابیدن به اندازه کافی باعث می شود که بهتر درس بخوانید و زود خسته نشوید، علاوه بر این همه‌ی مطالبی که خوانده‌اید را بهتر به خاطر می‌سپارید.

دور مطاب مهم خط بكشيد

خط کشیدن زیر مطالب مهم یکی از ساده ترین روش ها برای یادگیری بهتر می باشد. پیشنهاد ما به شما این است که یک بار کتاب خود را روزنامه وار بخوانید و در دور بعدی با دقت بیشتر زیر مطالب مهم خط بکشید تا بتوانید به راحتی آن ها را به یاد بیاورید

از خودتان كوييز بگيريد

پس از پایان هر فصل از کتاب یا مقاله می توانید از خودتان کوییز بگیرید تا به این ترتیب نقاط ضعف خود را پیدا کنید و بر روی آن ها بیشتر تمرکز کنید.

با تصاویر درس بخوانید

 بیشتر دانش آموزان و دانشجویان با تصاویر بهتر از متن درس را یاد می گیرند و بیشتر می توانند مفاهیم را حفظ کنند. اگر شما هم از این دست افراد هستید می توانید کمی خلاقیت به خرج دهید و مطالب مهم را با نقاشی کشیدن برای خود یادآوری کنید.

هر روز مطالعه کنید

هر روز درس بخوانید و بگذارید درس خواندن جزیی از زندگی روزمره شما شود درست مثل خوردن و خوابیدن. اگر هر روز مطالعه کنید ذهن شما برای درس خواندن آمادگی بیشتری خواهد داشت.

مرور روزانه و هفتگي داشته باشيد

هرروز كه درس مي خوانيد روز بعد اول از همه درس هاي روز قبل را مرور كرده و تا وقتي كامل ياد نگرفته ايد درس جديدي را شروع نكنيد. یکی از موثرترین روش های موفق شدن در درس خواندن این است که اول مطالب را مرور و سپس با آرامش و انرژی ذهنی بیشتر مطالب جدید را بخوانید.

قبل از درس خواندن خلاصه نویسی ها را بخوانید

 اگر در طول ترم از مطالب مهم یادداشت برداری کنید، قبل از امتحان این یادداشت‌ها را بخوانید. چون ممکن است شامل اطلاعات مهمی باشند.

چگونه بهتر درس بخوانیم که فراموش نکنیم و یادمان نرود؟

قبل از درس خواندن پیاده‌روی کنید. تحقیقات نشان داده که ورزش می تواند حافظه شما را افزایش دهد، 20 دقیقه قبل از هر بار درس خواندن پیاده روی کنید.

با صدای بلند درس بخوانید

 اگر چه ممکن است مسخره به نظر برسد اما درس خواندن با صدای بلند باعث می شود که مطالب را به زودی فراموش نکنید. تلاش کنید مطالب مهم را برای دوستانتان توضیح دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *